• Barcelona 2024

        • Barcelona w kuchni i na recepcji

        • W dniach 26.02-01.03 realizowałyśmy projekt Erasmus+ w Barcelonie. Celem naszego pobytu w mieście Gaudiego było spotkanie z  managerami organizacji Espamob i uzgodnienie szczegółów dalszej współpracy oraz poznanie bazy hotelowej miasta.

          Razem z mentorką z organizacji przyjmującej odwiedziłyśmy hotele Best Ananea, 1881 Hotel Gran Rosellon Barcelona oraz restauracje La Venta, Mirabe, Mirablau i La Dama, aby omówić program oferowany dla praktykantów z naszej szkoły. W odwiedzanych obiektach miałyśmy okazję zapoznać się z układem funkcjonalnym hotelu i restauracji, rozmawiać o obowiązkach pracowników, obejrzeć pokoje, sale konferencyjne i przestrzenie przeznaczone do rekreacji. Poznałyśmy menu i receptury stosowane w restauracjach hiszpańskich (paella, potrawy z ryb i owoców morza, churros, krem kataloński), obserwowałyśmy również pracę wykwalifikowanego personelu.

          Podczas wizyty w stolicy Katalonii naszą uwagę zwrócił problem dotyczący kurczenia się zasobów wody i odpowiedzialności człowieka za degradację środowiska naturalnego W ostatnich latach Hiszpania boryka się z ogromnym problemem, związanym z suszą. Od ponad 40 miesięcy pada bardzo rzadko, opady utrzymują się poniżej średniej, a poziom wody w zbiornikach spadł do  16%. Obecnie w regionie ogłoszono stan nadzwyczajny i wprowadzono szereg ograniczeń, dotykających także turystów (m. in. zakaz napełniania basenów, wyłączenie fontann, w tym słynnej Mont Magica i plażowych pryszniców). W każdym z odwiedzonych przez nas hoteli informowano gości o trudnej sytuacji i proszono o ograniczenie zużycia wody ze względu na wprowadzone w mieście limity, godnie z hasłem: Take back memories, not water.

           

          Joanna Żebrowska

          Dorota Pardon