Pierwsze prace wykonaliśmy już w ubiegłym roku. Wtedy na klombie pomiędzy szkolnymi budynkami posadziliśmy kwiaty, a na trawniku przy ogrodzeniu historyczne odmiany jabłonek pozyskane dzięki współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym
w Mikołowie. Później z przyjemnością (a nawet z zachwytem) obserwowaliśmy jak jabłonie zakwitły, na drzewach dojrzały pierwsze owoce, kolejnej wiosny spod ziemi wyłoniły się żółte żonkile i kolorowe prymulki, a na lawendowych krzewinkach pojawiły się drobne, fioletowe, oszałamiająco pachnące kwiatuszki.
Nie chcieliśmy jednak osiąść na laurach i dlatego bieżący rok to nowe nasadzenia. Przed budynkiem B pojawiła się kolejna już jabłoń, tym razem wygrana w konkursie gastronomicznym przez uczniów klasy 2k: Yuliię Koliesnik oraz Rostyslava Barana
i podarowana, by cieszyła oczy całej społeczności naszej szkoły. Pod oknami budynku A zakwitły białe petunie, wcześniej wysiane i pielęgnowane przez nas od etapu nasionek. Udało nam się również poszerzyć i uporządkować rabatę, na której zeszłorocznej wiosny posadziliśmy lawendę.
Pamiętamy o ogrodach w tym roku i nie zapomnimy w kolejnym, a gdyby jednak… to zapach unoszący się znad kwitnących jabłonek szybko nam o nich przypomni.
Olena Lyman, Dorota Pardon
oraz Uczniowie,
realizujący projekt
w ramach programu
Impuls. Szkolny Warsztat Zmian