Aktualności

          • 🎓 Zakończenie Roku Szkolnego 2025/2026 🎉

          • Za nami wyjątkowy dzień. Dziś wręczyliśmy stypendia, świadectwadyplomy, nagradzając pracę i talent naszych uczniów.

            ✨ Na scenie nie zabrakło również tańca, śpiewu i krótkich wiadomości, które stworzyły ciepłą, radosną atmosferę.

            To był piękny finał wspólnego roku. Dziękujemy wszystkim za obecność i energię, którą tworzycie naszą szkolną społeczność 💛

            🌞 Życzymy udanych, bezpiecznych i pełnych słońca wakacji!

          • SZKOLNA LIGA SIATKÓWKI

          • Szkolny Turniej Siatkówki to już wieloletnia tradycja i jak co roku od wielu lat to sportowe wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. W tym roku szkolnym aż 9 zespołów walczyło o sukces:) Były niesamowite emocje i fantastyczna atmosfera. Zawodnicy reprezentowali bardzo dobry poziom umiejętności technicznych i taktycznych. Wszystkie mecze turnieju rozegrane zostały się na wysokim poziomie przy zachowaniu zasad fair play. Finał turnieju to było prawdziwe mistrzostwo!!! Mecz pomiędzy reprezentacją klasy 4T i 3Ż był sportową ucztą z  perfekcyjnymi akcjami siatkarskimi. Ostatecznie klasa 3Ż pokonała mistrzów z ubiegłego roku i odniosła sukces w turnieju

            GRATULUJEMY!!!!

          • Zakończenie roku szkolnego 2025/2026

          • Serdecznie zapraszamy na Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 26 czerwca 2026 r., podczas którego wspólnie podsumujemy minione miesiące i uhonorujemy osiągnięcia uczniów.

          • Cyberbezpieczeństwo

          • Ścieżka edukacyjna Cyberbezpieczeństwo w Centralnym Domu Technologii (CDT) to program rozwijający kompetencje cyfrowe uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczy bezpiecznego korzystania z sieci, rozpoznawania zagrożeń oraz weryfikacji informacji w formie warsztatów i kursów e-learningowych.

            Program opiera się na trzech głównych filarach: Warsztaty praktyczne, kursy e-learningowe i testy wiedzy. Uczestnicząca w projekcie klasa 2tż, po zdobyciu wiedzy przystąpiła do Ogólnopolskiego Testu Cyberbezpieczeństwa. Uczennica Wiktoria Woźna, uzyskała w teście wynik ponad 90% i tym samym zdobyła nagrodę w postaci bonu na kwotę 200 zł, do serwisu Allegro. Gratulujemy!!!. W przyszłym roku nie poprzestajemy w tych działaniach, bo cyberbezpieczeństwo to kluczowa kompetencja we współczesnym świecie.

          • Impuls. Szkolny Warsztat Zmian. Warszawa 14-15 czerwca 2026. Podsumowanie drugiego roku realizacji programu.

          • 14 i 15 czerwca do dni, które na długo pozostaną w pamięci uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas Festiwalu Projektów zorganizowanego w Warszawie przez Fundację Szkoła z Klasą (Zuzanna Jurga – 3g, Olesia Masina – 3t, Karina Usyk – 2k, Maksym Morin – 3k, Vladyslav Nikonchuk – 1tż). Podczas Festiwalu młodzież zaprezentowała zrealizowane przez siebie projekty społeczne – „(Od)nova. Vol.2” i „Łączy nas kultura – baśnie różnych narodów”.  Nasi uczniowie mieli również okazję zapoznać się  z projektami przygotowanymi przez innych uczestników programu, uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach, a w czasie wolnym – zwiedzić (niestety, podczas deszczu) Łazienki Królewskie.

            Opiekę nad młodzieżą sprawowała podczas tego wyjazdu pani Olena Lyman, ona też uczestniczyła w działaniach związanych z Festiwalem, a dodatkowo spotkała się z nauczycielami z innych grup projektowych oraz z trenerką, panią Joanną Hoffman celem wymiany doświadczeń i podsumowania procesu projektowego.

            Dziękujemy – Organizatorom (za inspirację i możliwość spotkania się), Uczniom (za kreatywność i zaangażowanie) i w ogóle wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszego sukcesu 😊.

            fot. Pat Mic

          • Wizyta w świecie VR – integracja klasy 2k

          • W piątek uczniowie klasy 2k wzięli udział w wyjściu integracyjnym do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas wizyty mieli okazję zapoznać się z nowoczesną technologią VR (Wirtualna Rzeczywistość).

            Warto pamiętać, że świat VR - choć bardzo atrakcyjny - nie jest dla każdego i dobrze jest podchodzić do niego z rozwagą, mając świadomość własnych ograniczeń (niektórych zawrót głowy potrafi zaatakować szybciej niż przeciwnik w grze ).

          • Gry edukacyjna LARP Koryntia

          • W ostatnim czasie uczestniczyliśmy w szkoleniu dotyczącym gry edukacyjnej LARP Koryntia.

            LARP (Live Action Role-Playing) to forma gry fabularnej na żywo, w której uczestnicy wcielają się w określone role i wspólnie tworzą przebieg wydarzeń poprzez działanie, komunikację i podejmowanie decyzji. Podczas szkolenia mieliśmy możliwość nie tylko poznać założenia tej metody, ale również przejść całą grę w praktyce, co pozwoliło w pełni doświadczyć jej potencjału edukacyjnego. LARP Koryntia w szczególny sposób rozwija umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, współodpowiedzialności oraz podejmowania decyzji w sytuacjach problemowych. Tego typu działania doskonale wpisują się w aktualne kierunki polityki oświatowej, które kładą nacisk na rozwój kompetencji społecznych, współpracę oraz uczenie się poprzez doświadczenie. Już teraz, z dużym entuzjazmem, czekamy na nowy rok szkolny i możliwość przeprowadzenia gry w klasach, aby uczniowie mogli sami przekonać się, jak angażującą i wartościową formą nauki jest LARP.

          • (Od)nova vol.2 – kwiaty i drzewa

          • „Pamiętajcie o ogrodach…” prosił kiedyś Jonasz Kofta. Pamiętamy i dlatego w realizowanym przez nas projekcie nie mogło zabraknąć działań związanych z pielęgnacją zieleni wokół naszej szkoły.

            Pierwsze prace wykonaliśmy już w ubiegłym roku.  Wtedy na klombie pomiędzy szkolnymi budynkami posadziliśmy kwiaty, a na trawniku przy ogrodzeniu historyczne odmiany jabłonek pozyskane dzięki współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym
            w Mikołowie. Później z przyjemnością (a nawet z zachwytem) obserwowaliśmy jak jabłonie zakwitły, na drzewach dojrzały pierwsze owoce, kolejnej wiosny spod ziemi wyłoniły się żółte żonkile i kolorowe prymulki, a na lawendowych krzewinkach pojawiły się drobne, fioletowe, oszałamiająco pachnące kwiatuszki.

                           Nie chcieliśmy jednak osiąść na laurach i dlatego bieżący rok to nowe nasadzenia. Przed budynkiem B pojawiła się kolejna już jabłoń, tym razem wygrana w konkursie gastronomicznym przez uczniów klasy 2k: Yuliię Koliesnik oraz Rostyslava Barana
            i podarowana, by cieszyła oczy całej społeczności naszej szkoły. Pod oknami budynku A zakwitły białe petunie, wcześniej wysiane i pielęgnowane przez nas od etapu nasionek. Udało nam się również poszerzyć i uporządkować rabatę, na której zeszłorocznej wiosny posadziliśmy lawendę.

                           Pamiętamy o ogrodach w tym roku i nie zapomnimy w kolejnym, a gdyby jednak… to zapach unoszący się znad kwitnących jabłonek szybko nam o nich przypomni.

             

            Olena Lyman, Dorota Pardon

             

            oraz Uczniowie,

            realizujący projekt

            w ramach programu

            Impuls. Szkolny Warsztat Zmian

             

          • KURS BARISTY

          • Dzieje się😊 17 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w 3-dniowym kursie baristy, który został zorganizowany w ramach projektu: 

            „Śląskie. Zawodowcy 2” nr FESL.06.04-IZ.01-0788/23, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

            Kurs baristy to szkolenie praktyczne i teoretyczne, które przygotowuje do pracy między innymi w kawiarni, obejmując parzenie kawy, obsługę ekspresów, latte art oraz wiedzę o ziarnach i metodach parzenia.
            Pan Mateusz Środa, barista prowadzący nasze szkolenie, w atrakcyjnej formie przekazał dużą wiedzę teoretyczną i praktycznę ze sztuki przygotowania pysznej kawy. Stworzył przyjazną atmosferę pełną życzliwości i zrozumienia tego, że niektórzy uczniowie zaczynali szkolenie całkowicie od podstaw:)

            Uczniowie poznali charakterystykę zawodu baristy, organizacja stanowiska pracy oraz BHP i techniki pracy oraz historia kawy, specyfikę rynku kawowego w Polsce oraz biznesowe aspekty prowadzenia kawiarni. Ciekawym tematem był proces produkcji, metody zbioru i obróbki ziaren oraz techniki palenia kawy oraz gatunki i odmiany kawy, metody ich rozróżniania oraz fakty i mity dotyczące kofeiny. Ochoczo przeprowadzali (cup tasting) – smaki i aromaty kawy. Ważnym aspektem kursu była bsługa i konserwacja ekspresów ciśnieniowych oraz młynków; zasady dozowania, dystrybucji i tampingu.

            Ciekawostką podczas szkolenia baristycznego były tematy:

            Serce kawy - Espresso: Parametry ekstrakcji, przygotowanie idealnego espresso i jego ocena sensoryczna.

            Techniki mleczne: Spienianie mleka, przygotowywanie napojów mlecznych oraz podstawy latte art.

            Metody alternatywne: Parzenie kawy w metodach przelewowych (Drip, Aeropress, Chemex, Syfon, French Press).

            Mixologia kawowa: Podstawy łączenia kawy z innymi produktami i zastosowanie metod parzenia w warunkach domowych.

             

            Przez trzy dni cała szkoła pachniała kawą:)

          • Szkolenie "Stewardessa i steward"

          • Zawarta Umowa Patronacka pomiędzy Akademią Górnośląską im. Wojciecha Korfantego w Katowicach a naszą szkołą przynosi efekty

            Uczelnia zobowiązała się objąć patronatem kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa w celu podnoszenia jakości kształcenia i dostosowania go do potrzeb rynku pracy. Dzięki temu uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa wzięli udział w szkoleniu „Jak zostać stewardessą / stewardem”

             

            Praca stewardessy czy stewarda to nie tylko ekscytujące podróże, to również odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pasażerom w przestworzach😊 Podczas szkolenia uczniowie zapoznali się z wymaganiami dotyczącymi rekrutacji do różnych linii lotniczych, nauczyli się jak działać w sytuacjach kryzysowych. Podczas szkolenia w praktyce zostały omówione różne zagadnienia związane z pracą stewardessy i stewarda, w tym standardy obsługi pasażerów. Analizowane były różne sytuacje, które zdarzają się w trakcie podniebnych podróży

            Może właśnie dzisiejsze warsztaty  wpłyną na decyzje naszych uczniów i uczennice związane z  podjęciem  życiowych decyzji dotyczących wyboru pracy

          • 🏅 Dzień Sportu w naszej szkole!

          • Dzisiejsza sobota upłynęła nam pod znakiem ruchu, dobrej energii i zdrowej rywalizacji. O 9.00 rozpoczęliśmy Dzień Sportu Szkolnego, podczas którego uczniowie brali udział w aktywnościach na sześciu stanowiskach – od gier zespołowych i fitnessu, przez rozgrywki umysłowe, aż po dart i rekreację ruchową.

            To była świetna okazja, by sprawdzić swoje możliwości, spróbować czegoś nowego i po prostu spędzić czas razem w aktywny sposób. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i sportowego ducha! 💪🎉

            Na zakończenie dzisiejszego Dnia Sportu rozegraliśmy emocjonujący mecz siatkówki: Uczniowie kontra Nauczyciele. Była walka o każdy punkt, świetna atmosfera i mnóstwo dobrej energii.

            Obie drużyny pokazały klasę, ale najważniejsze – wszyscy grali fair play i z ogromnym zaangażowaniem. Takie momenty lubimy najbardziej! 💚🔥

          • (Od)nova vol. 2 – malowanie

          • W piątek, 12 czerwca br. uczniowie naszej szkoły zakończyli realizację drugiego etapu projektu Impuls. Szkolny Warsztat Zmian. (Od)nova. Ostatnim akordem tegorocznych działań było ponowne zamalowanie napisów, które w ciągu ostatniego roku pojawiły się na zewnętrznych ścianach naszej szkoły (budynki A i B) – zarówno wulgaryzmów, jak i emblematów klubowych tyskiego GKS-u.

            W doprowadzenie szkolnych murów do stanu pierwotnego młodzież włożyła wiele pracy i serca. Najpierw trzeba było zdobyć środki finansowe na zakup farby (w tym roku jednym ze źródeł finansowania tych wydatków była zbiórka butelek w systemie kaucyjnym), później zakupić niezbędne materiały, a dopiero na końcu wykonać prace malarskie.

            Teraz pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że wysiłek młodych ludzi oraz ich opiekunów zostanie uszanowany, a po wakacyjnej przerwie wszyscy wrócimy do czystego, zadbanego, odmalowanego budynku, w którym przyjemnie będzie się uczyć
            i pracować.

            Olena Lyman, Dorota Pardon

             

            oraz Uczniowie,

            realizujący projekt
            w ramach programu

            Impuls. Szkolny Warsztat Zmian

            Szczególne podziękowania za zaangażowanie w realizację projektu należą się uczniom:

            • Maksym Morin, klasa 3k
            • Karina Usyk, klasa 2k
            • Artem Pryvalov, klasa 3g
          • Przyjazna Szkoła

          • W naszej szkole realizowany jest rządowy program „Przyjazna Szkoła”, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz tworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi każdego ucznia. 💙