Przez dwa dni klasa 5tż brała udział w Maratonie maturzysty - rozwiązywaliśmy arkusze maturalne.
Kasztany zakwitły więc to już ostatni dzwonek, żeby powtórzyć jeszcze parę zadań z matmy. Atmosfera była naukowa.
Przez dwa dni klasa 5tż brała udział w Maratonie maturzysty - rozwiązywaliśmy arkusze maturalne.
Kasztany zakwitły więc to już ostatni dzwonek, żeby powtórzyć jeszcze parę zadań z matmy. Atmosfera była naukowa.
W poniedziałek 14 kwietnia uczestnicy projektu Impuls. Szkolny warsztat zmian spotkali się w pracowni cukierniczej, aby pod życzliwym okiem p. Dyrektor przygotować tradycyjne ciasta wielkanocne.
Uczniowie wspólnie wypiekali polskie mazurki i ukraińskie paschy, a potem razem je zjedli - popijając herbatą i rozmawiając o zwyczajach świątecznych w Polsce i w Ukrainie. Dodatkową atrakcją był 3-kilogramowy sękacz, który przyjechał do naszej szkoły aż z Podlasia.
Spokojnych Świąt.
Tak się prezentowaliśmy w ZS5 na Targach edukacyjnych organizowanych przez Młodzieżową Radę Miasta Tychy.
40 litrów farby, 4 wałki, 10 par chętnych do działania rąk, ściana szkoły, którą ktoś „ozdobił” niecenzuralnymi napisami, 20 godzin pracy i efekt wow… Mamy powód do dumy i nadzieję, że nikomu nie wpadnie do głowy, aby ten efekt zniszczyć.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zakupić farbę i inne materiały, niezbędne do wykonania prac malarskich, a w szczególności:
- Radzie Rodziców przy Zespole Szkół nr 7,
- Radzie Osiedla Wilkowyje,
- Firmie Dalton i pani Justynie Macherzyńskiej.
Bez Waszego wsparcia byłoby nam bardzo trudno zrealizować nasz projekt.
Dorota Pardon, Olena Lyman i cała ekipa projektowa
Wycieczki na świąteczne jarmarki to już nasza szkolna tradycja. Tym razem wybraliśmy się do Wiednia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pałacu Schönbrunn i parku pałacowego następnie przejechaliśmy metrem do centrum Wiednia i pod opieką przewodnika rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta od Gotyckiej Katedry św. Szczepana (Stephansdom). Poznaliśmy historię Wiednia, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, podziwialśmy piękną architekturę stolicy Austrii. Zobaczyliśmy prawie wszystkie atrakcje turystyczne Wiednia, na miarę możliwości zrealizowania programu jednodniowej wycieczki: Ringstrasse - wspaniały bulwar wiedeński, Belweder, Teatr, Parlament, Hofburg - zimowa rezydencja cesarska, Ulica Graben, Kärntnerstrasse - bulwar otoczony eleganckimi sklepami i kawiarenkami. Opera – trzecia najważniejsza Opera po Metropolitan Opera i La Scali.
W Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuki oglądaliśmy fanatstyczne ekspozycje obrazujące historię ziemi i postęp ewolucji. Można było nacieszyć oczy pięknymi minerałami i kolekcją prehistorycznych przedmiotów. Tutaj w bardzo ciekawy sposób można nabyć wiedzę o historii naszej planety
Na Wielkanocnym Jarmarku zobaczyliśmy ciekawe rękodzieła i mogliśmy skosztować lokalnych potraw. To był kolejny interesujący punkt naszego programu
Spędziliśmy fajny czas w cudownym miejscu. Znowu mogliśmy się zintegrować, wycieczki szkolne to przecież spotkania i wspólne przygody uczniów z wszystkich klas
Nasza szkoła bierze udział w akcji "Żonkile".
Uczniowie, którzy chcą włączyć się do naszej akcji, proszeni są o umieszczenie na padlecie: https://padlet.com/dorota978/czy-nas-pami-3sdufob1f9psg4m1 zdjęcia żonkila (zdjęcie własne, nie z Internetu) wraz z odpowiedzią na 1 z zamieszczonych poniżej pytań:
1. Z jakiej okazji / dlaczego organizowana jest akcja Żonkile?
2. Co wydarzyło się w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku?
3. Dlaczego powinniśmy pamiętać o wydarzeniach z przeszłości?
Uwaga, pod wpisem należy się podpisać w sposób umożliwiający odnalezienie autora (imię i nazwisko lub imię i klasa).
Dla autorów wpisów spełniających kryteria przewidziano nagrody w postaci oceny bardzo dobrej (5) o wadze 1 z: historii, hit-u lub wos-u (do wyboru).
Termin: do 22.04.2025.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku klasy 4ż Biblioteka - tu wszystko się zaczyna.
Dziękujemy że byliście z Nami!
Nie samą pracą / nauką człowiek żyje. Czasem trzeba trochę odpocząć i pojechać na wycieczkę. A jeśli w dodatku ta wycieczka jest nagrodą za ciężką pracę… tym lepiej.
10 kwietnia uczniowie, którzy zaangażowali się w realizację projektu „(Od)nowa” [w ramach programu fundacji Szkoła z klasą: „Impuls. Szkolny warsztat zmian”] wybrali się do Cieszyna, aby świętować swój sukces, czyli zmiany, jakie udało im się zaprowadzić w szkolnej przestrzeni.
W Cieszynie młodzi ludzie zwiedzili Rynek, Wzgórze Zamkowe, weszli na szczyt Wieży Piastowskiej, podziwiali kwitnące magnolie i delektowali się herbatą. Wisienką na torcie cieszyńskiej wyprawy był natomiast obiad w ormiańsko-gruzińskiej restauracji.
A potem trzeba już było wracać do domu… Bo wszystko, co dobre, kończy się niestety za szybko.
Samorząd uczniowski zachęca uczniów naszej szkoły do opracowania i zgłaszanie projektów w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Wypełnioną dokumentację zgłoszenia proszę przekazać do dn.16.04 tj. środa do pani Marioli Rakowskiej.
Podaję link https://razemtychy.pl/mlodziezowy-budzet-obywatelski-viii-edycja
W razie wątpliwości i pytań możecie kontaktować się z przewodniczącą samorządu uczniowskiego Julią Tomf (klasa 2d) i opiekunem SU Mariolą Rakowską
To już VIII edycja MBO, dzięki waszej kreatywności mamy dużo fajnych, bardzo przydatnych miejsc i rzeczy w szkole: szafki szkolne, kącik relaksu w budynku B, leżaki z logo szkoły do wykorzystania w pogodne dni na przerwach i podczas lekcji, dwie fontanny wody pitnej, kącik gastronomiczny, street workout, dwie bieżnie w szkolnej siłowni, gry planszowe w bibliotece, nagłośnienie tak bardzo przydastne na szkolnych imprezach, siedziska na korytarzu w budynku A i ..... no właśnie:) Od Was tak wiele zależy. Piszcie projekty, do wykorzystania jest 10 000 zł !!!!!! Bądź kreatywny, miej wpływ na życie szkoły.
W dniach 1 i 2 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Kulinarny "Tyski Mistrz Zdrowego Smaku".
Konkurs jest wspólną inicjatywą Pani Dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach Doroty Gnacik i Pani Dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Tychach Pani Joanny Żebrowskiej. Wydarzenie jest odpowiedzią ma realizację zapisów Strategii oświatowej miasta Tychy na lata 2023-2027+ (Cel operacyjny 3.3 Wprowadzenie do szkół i przedszkoli elementów edukacji kulinarnej wspierającej kształtowanie wśród uczniów nawyków zdrowego odżywiania).
W pierwszym dniu konkursu uczestniczyli uczniowie klas I-III z 11 tyskich szkół podstawowych.
retendentów do tytułu Tyskiego Mistrza Zdrowego Smaku oceniało jury, w składzie:
Drugiego dnia w konkursie uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII z 15 tyskich szkól podstawowych a uczestników oceniało jury, w składzie:
Z okazji 120 rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego odbył się w 1 Liceum Ogólnokształcącym konkurs recytatorski. Naszą szkołę pięknie reprezentowała Klaudia Latusek z kl. 2ż.
Gratulujemy
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia - ubierz się na NIEBIESKO
To wyjątkowa okazja, aby okazać solidarność i wsparcie dla osób w spektrum autyzmu. Kolor NIEBIESKI symbolizuje zrozumienie i akceptację.
Przyłączcie się do akcji. Pokażmy, że nasza społeczność szkolna jest otwarta, empatyczna i gotowa do wspierania każdego, kto tego potrzebuje.
W Międzynarodowym Dniu Teatru uczniowie klas 3 wraz z panią Ewą Lukas mieli okazję obejrzeć, w pięknej Sali Sejmu Śląskiego, spektakl „Terror” w reżyserii Roberta Talarczyka.
Przedstawienie ma formę rekonstrukcji procesu sądowego, podczas którego widzowie w charakterze ławników na finał podejmują każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego. Od ich decyzji zależy, czy Lars Koch, major, który zestrzelił samolot, porwany przez terrorystów, zabijając 164 pasażerów, będzie traktowany jak bohater, czy jak morderca.
Było to pierwsze od dawna wyjście nauczyciela z młodzieżą do teatru.
Zakończyliśmy I etap naszego projektu. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w posprzątanie śmieci na terenie szkoły i wokół niej. Mamy nadzieję, że uszanujemy naszą wspólną pracę i zadbamy o to, by jej efekty (czystość) utrzymały się na dłużej.
Teraz zaczynamy etap II naszych działań. Na trawniku przed szkołą pojawiły się kwiaty. Posadzili je uczniowie klasy 2k (Oleksandr Ryzhuk, Nazar Demko, Vitalii Koval, Maksym Morin), 2g (Artem Pryvalov) i 2t (Anastasiia Ostapenko). Dziękujemy za wysiłek, który włożyli, byśmy mogli cieszyć oczy kolorami wiosny 😊. I od razu sygnalizujemy, że to dopiero początek.
Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie postanowił wesprzeć nasze działania i podarować nam drzewka owocowe, sadzonki hortensji, lawendy i innych kwiatów.
W tym tygodniu w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne, które były okazją do zgłębienia tajników kuchni francuskiej i włoskiej pod okiem doświadczonych szefów kuchni.
19 marca 2025 r. klasa 2ż uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez chefa Przemysława Podsiadłego, który wprowadził młodych adeptów gastronomii w świat francuskiej sztuki kulinarnej. Uczniowie przygotowywali klasyczne dania, takie jak: Croque Madame i Croque Monsieur na chlebie brioche z dodatkiem sosu beszamelowego. Menu uzupełniła zupa cebulowa, zapiekane gratin oraz delikatny suflet, które zachwycały smakiem i estetyką podania. Chef Przemysław nie tylko zaprezentował techniki kulinarne, ale również podzielił się ciekawostkami związanymi z francuską kulturą kulinarną. Uczniowie mieli okazję obserwować profesjonalne podejście do gotowania, poznając sekrety francuskich dań oraz tradycji kulinarnych.
Dwa dni później, 21 marca 2025 r., klasa 3ż uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez szefa kuchni Seweryna Słanka, który przybliżył uczniom techniki kuchni włoskiej. Głównym punktem zajęć było przygotowanie raviolo ouno z płynnym żółtkiem – dania, które wymaga precyzji i umiejętności. Raviolo zostało podane z aromatycznym, palonym masłem szałwiowym, które dodało potrawie niezapomnianego smaku i podkreśliło jej wyjątkowy charakter. Chef Seweryn zadbał o to, aby każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w tworzeniu idealnie delikatnego ciasta oraz zachowaniu płynnej konsystencji żółtka.
Warsztaty kulinarne były okazją do zdobycia nowych umiejętności, a także inspiracją do odkrywania smaków i technik charakterystycznych dla europejskich kuchni. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, a zdobyta wiedza z pewnością okaże się przydatna w ich przyszłej pracy zawodowej.
Tydzień Szczęścia dobiegł końca.
Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie i kreatywność. Mamy nadzieję, że stworzone przez Was przepisy, algorytmy i fotografie zostaną z Wami dłużej i pozwolą Wam osiągać szczęście.
Gratulujemy Zosi Chmielewskiej z kl. 3ż, Sandrze Warych z kl. 4t, Natalii Szabanowskiej z kl. 2ż i Kasandrze Ciurzik z kl. 1k, które w nagrodę za wykonanie zadań związanych ze szczęściem otrzymają małe upominki.
Poniżej galeria zdjęć i wyróżnione prace.
W tym tygodniu zaczyna się wiosna. Słoneczko już świeci, śnieg stopniał, a wokół naszej szkoły papierki, butelki i inne dekoracje. Jak na śmietniku. Nie podoba nam się to ani trochę i dlatego postanowiliśmy, że w ramach projektu Szkolny Warsztat Zmian zmienimy przestrzeń wokół nas.
Nasz projekt będzie polegał na (od)nowieniu budynku szkoły (zamalowanie wulgarnych napisów), posprzątaniu terenów zielonych wokół, posadzeniu kwiatów i drzew. Chcemy, wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za wygląd naszej szkoły i sprawić, aby wszyscy czuli się w niej lepiej. Zależy nam też na tym, żeby pokazać innym naszą niezgodę na wandalizm, niszczenie / zaśmiecanie wspólnej przestrzeni. Realizacja zadań związanych z projektem pozwoli nam też lepiej się poznać. Mamy również nadzieję na namówienie do współpracy sąsiadów, z którymi dzielimy budynek szkoły.
Przed nami jeszcze dużo pracy, a tymczasem klasy 4ż, 3ż i 2t już rozpoczęły wielkie sprzątanie. Dziękujemy :)
I zapraszamy pozostałych uczniów. Niech moc będzie z nami💚
Zespół projektowy: Maksym Morin, Rostyslav Baran, Karina Usyk, Maksym Yesmanchuk, Wiktoria Gilner, Wiktoria Ruano, Yuliia Koliesnik, Anastasiia Tymoshenko, Ivan Shylyk, Urszula Karaś, Zuzanna Jurga, Oliwier Oleksyk oraz Dorota Pardon i Olena Lyman
Powered by aSc EduPage